EVA programmi tulemused 2021

EVA programmi tulemused 2021

EHKÜ kasutab EVA programmi selleks, et analüüsida eesti tõugu hobuste omavahelist sugulust. Programm arvutab iga hobuse kohta koefitsiendi ja mida väiksem see on, seda vähemlevinud põlvnemisega on tegemist. Selleks, et säilitada kogu tõusisest geneetilist mitmekesisust, tuleks vähelevinud põlvnemisega hobuseid kasutada aretuses. Vastasel juhul see geneetiline materjal kaob ning eesti hobune liigub samas suunas kultuurtõugudega ehk vaid kindlatele jõudlusomadustele keskendudes jääme ilma praegusest genofondist. Mis kord kadunud, seda enam taastada pole võimalik. 

Kutsun üles hobuseomanikke uurima oma hobuste põlvnemisi ja suguluskoefitsiente. Samuti jälgima täkkude koefitsiente, et haruldasema põlvnemisega noortäkud ei saaks ruunatud ning et märade kosjaplaanid oleks läbi mõeldud. 

Allpool on leitavad kaks täkkude tabelit. Esimene kajastab EVA programmi tulemusi muutmata kujul. Kuna aga teadmata põlvnemine ning võõrveresus kallutavad tulemusi, siis teises tabelis on näha korrigeeritud tulemused (tulemusi on tasandatud vastavalt puuduliku põlvnemise ja araabia veresuse protsentidele). Lisaks on avalikud kõik tekstifailid, mida EVA programm annab. 

Küsimuste korral kirjutage julgelt info@esthorse.ee

Triin Visamaa


Täkkude tabel 2021.pdf
Täkkude tabel 2021 korrigeeritud.pdf
apr2021_Candidates.txt
apr2021_eva_MatingList.txt
apr2021_F_summary.txt
apr2021_male_list.txt
apr2021_gencont.txt
apr2021_max_gc.txt
apr2021_f_coeff.txt